Patrząc najbardziej ogólnie na pojęcie BIM-u można powiedzieć, że jest to metodologia związana zarówno z parametrycznym modelowaniem informacji o obiekcie budowlanym, jak i zarządzaniem tą informacją w odniesieniu do całego cyklu życia tego obiektu .
Środowisko BIM stwarza nam nieskończone możliwości zarówno modelowania, jak i zarządzania informacją. Informacja ta może mieć wymiar graficzny lub niegraficzny, a zróżnicowanie to pozwala nam wytłumaczyć czym w istocie jest model 3D BIM. A zatem model 3D nasycony wielowymiarową informacją ustandaryzowaną, powoduje że zaczynamy działać w świecie BIM-u. Stworzenie „cyfrowego bliźniaka” obiektu rzeczywistego, odzwierciedlającego nie tylko jego cechy geometryczne, ale także właściwości i ich wzajemne relacje, otwiera przed nami drzwi szerokich możliwości działań na polu każdego etapu projektowego.
Teatr Polski. Szczecin
Niepodważalnym autem BIM-u jest jego wielowymiarowość. Mnogość danych w jakie możemy nasz model 3D BIM uzupełnić powoduje, że wchodzimy w kolejne wymiary 4D, 5D… 7D, a przypuszczalnie, biorąc pod uwagę rozwój technologii, na tym się nie skończy. Model wzbogacony o informacje dotyczące harmonogramu, kosztów, wpływu obiektu na środowisko itd. jest nieoceniony jeżeli chodzi o kompleksowość informacji dostarczanej w procesie projektowym zarówno na etapie projektowania, etapie wykonawczym jak i podczas obsługi obiektu. Daje to możliwość przeprowadzania szeregu skomplikowanych, ale wiążących analiz już na etapie koncepcji. Model taki może służyć również jako podstawa stworzenia kosztorysów czy pomoc w zaplanowaniu placu budowy, a całego wachlarza możliwości nie sposób tu wymienić. Natomiast sama przestrzenna wizualizacja rozwiązań daje możliwość pokazania wyników naszej pracy, w bardziej zrozumiały sposób, osobom którym inżynieria nie jest szczególnie bliska.
Wysokościowiec UNIT. Warszawa
Ponieważ wiemy jak ważnym zagadnieniem jest współpraca międzybranżowa, zwracamy szczególną uwagę na interdyscyplinarność BIM-u. Praca na bazie modelu zintegrowanego daje bezpośrednią możliwość zarządzania informacją z różnych branż. Koordynacja międzybranżowa przeprowadzana na poziomie modeli BIM maksymalnie usprawnia i optymalizuje procesy koordynacyjne. Jest to funkcja szczególnie ważna, gdyż pozwala na wykrywanie kolizji międzybranżowych na wczesnym etapie co znacznie przyspiesza proces projektowy, a także zmniejsza ilość błędów wykrywanych bezpośrednio na budowie, minimalizując tym samych koszty.
BIM wspiera neutralność technologiczną i daje możliwość interoperacyjności. Formaty otwarte, takie jak format IFC, umożliwiają wymianę informacji między zespołami pracującymi na różnych oprogramowaniach. Dzięki temu zespoły wielobranżowe mogą pracować wspólnie nie zmieniając swoich przyzwyczajeń platformowych. Dodatkowo oparcie procesu o wspólne środowiska danych CDE tworzy proces przejrzystym i jednoznacznym jeżeli chodzi o przepływ informacji i odpowiedzialności za wprowadzane zmiany.
BIM zrewolucjonizował podejście do projektowania, jak i do wszystkich pozostałych faz związanych z całym cyklem życia obiektu. Wpłynął tym samym na wewnętrzną zmianę pracy biura projektowego takiego jak nasze, jak i jego współpracy z pozostałymi uczestnikami projektu, a także Inwestorem. Rozbudował naszą świadomość co do tego, jak wysoce zaawansowany może być produkt finalny naszej pracy i właśnie taki staramy się przekazywać naszym Klientom.
Poniżej przykłady projektów BIM, w których uczestniczyliśmy :